هوش مصنوعی چیست

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) که با AI نیز شناخته می شود، تکنولوژی است که قابلیت تفکر دارد و طراحی شده تا شبیه انسان فکر کند و عمل کند.


کمی قبلتر تصورمان از هوش مصنوعی ربات هایی بودند که شبیه انسان ساخته شده اند و قرار است جای انسان ها را بگیرند، اما حالا می دانیم با چیزی فراتر و جذاب تر از یک ربات طرف هستیم. بسیاری از ما همواره در حال استفاده از هوش مصنوعی بوده ایم، بدون آنکه بدانیم. از این موارد می توان به دستیاران صوتی مثل Siri و alexa ، دستگاهای پزشکی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند یا خودروهای خودران مثل تسلا اشاره کرد.

اما ChatGPT و Bard نمونه هایی از هوش مصنوعی بودند که در دسترس عموم قرار گرفتند و تعریف آن را تغییر دادند.چت بات هایی که قابلیت مکالمه دارند و پاسخ هایی شبیه به انسان می دهند. با بررسی 10 تکنولوژی برتر هوش مصنوعی با شاخه های متنوع هوش مصنوعی آشنا می شویم و متوجه می شویم هوش مصنوعی یک فناوری در حال توسعه است که پتانسیل این را دارد که دنیای ما را به طور اساسی تغییر دهد

با مرور تاریخچه هوش مصنوعی متوجه می شویم که روند رشد آن چقدر سرعت گرفته و این نگرانی به وجود می آید که مزایا، چالش ها و آینده هوش مصنوعی چه خواهد بود.

ChatGPT از اولین چت‌بات‌های مکالمه محور

گفتن و دانستن همه چیز درباره Chatgpt آسان نیست اما در این مطالب تلاش میکنیم به صورت جامع آن را توضیح دهیم.

ChatGPT یکی از اولین مدل های زبانی بود که توانست متنی شبیه به انسان تولید کند. این توانایی ChatGPT به دلیل حجم عظیمی از داده های متنی است که بر روی آن آموزش دیده است. این داده ها شامل کتاب ها، مقالات، وب سایت ها و سایر منابع است.

ChatGPT کاربردهای مختلفی دارد، از جمله:تولید متن خلاقانه، مانند شعر، داستان و کد،ترجمه، پاسخ به سوالات ونوشتن خلاصه ای از موضوعات خاص. چت جی پی تی همچنان در حال توسعه است و پتانسیل این را دارد که در آینده کاربردهای بیشتری داشته باشد. بعد از چت جی پی تی، گوگل نیز از هوش مصنوعی چت محور خود با نام Google Bard رونمایی کرد، تفاوت بارد و چت جی پی تی باعث شده هر کدام طرفداران و کاربران خود را داشته باشند.

کاربردهای هوش مصنوعی

در دنیای پرشتاب امروز که انجام سریع و با کیفیت کارها اهمیت بالایی دارد، استفاده از راه‌های جایگزین و بهینه، مسیر پیشرفت را هموارتر می‌کند. با گسترش و دسترسی آسان به هوش مصنوعی و پذیرش اینکه هوش مصنوعی ابزاری برای افزایش بهره‌وری است، عدم استفاده از آن توجیه‌پذیر نیست. برای مثال Poe یک رسانه اجتماعی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به شما امکان می دهد به راحتی به اکثر پلتفرم های هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید.

کد نویسی با هوش مصنوعی سریعتر، نوشتن محتوا با هوش مصنوعی در صورتی که با هوش انسانی ترکیب شود، خلاقانه تر و ترجمه با هوش مصنوعی نسبت به مترجم های قدیمی مثل گوگل ترنسلیت آسان‌تراست.

اما با کاربردهای هوش مصنوعی، جایگزین تکنولوژی و افراد خواهد شد؟ موتورهای جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی جای گوگل را خواهد گرفت؟

گوگل یک موتور جستجوی قدرتمند است که امتحان خودش را پس داده و با ظهور هوش مصنوعی های مکالمه محور، دست روی دست نگذاشته و آپدیت های جدیدی مانند SGE معرفی کرده، پس با اطمینان می توان گفت تکنولوژی های قدرتمند جایگزین نخواهند شد. تنوع تکنولوژی باعث خواهد شد افراد با توجه به نیاز خود، انتخاب کنند. به عنوان مثال شاید ابزارهای هوش مصنوعی برای تحقیق در یک موضوع خاص و گوگل برای کامل کردن اطلاعات مناسب باشند.

با ساخت چت بات هوش مصنوعی اختصاصی خود، می توانید از آن برای پشتیبانی وبسایت خود استفاده کنید. ساعت های کاری پشتیبانی افزایش می یابد، هزینه ها کاهش می یابد و رضایت مشتریان بیشتر خواهد شد.

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی، می توان به کسب درامد با ChatGPT و داشتن یک دستیار همه کاره و تقریبا رایگان در کنار خود با هوش مصنوعی های مکالمه محور اشاره کرد. هوش مصنوعی به سرعت در حال تغییر دنیای فناوری است. ما باید با این تغییر همگام شویم تا بتوانیم از مزایای آن بهره‌مند شویم.

شرکت های ارائه‌دهنده هوش مصنوعی

ChatGPT را می‌توان اولین هوش مصنوعی گفتگویی دانست که با ایجاد موجی از هیجان و توجه عمومی، مسیر توسعه هوش مصنوعی مکالمه‎‌ای را هموار کرد. پس از آن، شاهد معرفی هوش مصنوعی‌های جدیدی برای خلق متن، تصویر و ویدیو هستیم که هر کدام می‌توانند جایگزین های ChatGPT باشند.
شرکت‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و گوگل، به همراه شرکت‌های نوپا، در حال رقابت برای طراحی و معرفی هوش مصنوعی‌های جدید هستند از جمله هوش مصنوعی های مایکروسافت مانند بینگ و هوش مصنوعی های معرفی شده توسط گوگل مانند بارد.

هوش مصنوعی LLAMA نیز توسط Meta AI معرفی شده است. LLAMA یک مدل پردازش زبان طبیعی (NLP) است که می تواند برای طیف گسترده ای از وظایف، از جمله ترجمه زبان ها، نوشتن انواع مختلف محتوای خلاقانه و پاسخ به سوالات شما به روشی آموزنده استفاده شود.

با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی، انتظار می‌رود هوش مصنوعی‌های جدیدی با قابلیت‌های پیشرفته‌تر معرفی شوند که تغییرات چشمگیری در زندگی انسان‌ها ایجاد کنند.

درخواست مشاوره

سوالات متداول

هوش مصنوعی (AI)، یک حوزه گسترده از علوم کامپیوتر است که به ساخت و توسعه ماشین‌های هوشمند می‌پردازد که قادر به انجام وظایفی هستند که به طور معمول نیاز به هوش انسانی دارند.

ChatGPT تولید شده توسط Open AI، یک فناوری هوش مصنوعی جدید است که می‌تواند گفتار انسان را درک و بر مبنای آن پاسخ بسیار دقیق تولید کند.

chatGPT توسط Open AI تولید شده و یک نسخه رایگان و یک نسخه پریمیوم با هزینه دارد. گوگل بارد توسط کمپانی گوگل تولید شده و در حال حاضر کاملا رایگان است. هر دو چت بات هوش مصنوعی هستند که پاسخ مناسبی به سوالات ارائه می دهند.

از هوش مصنوعی در صنعت، پزشکی و موارد تجاری استفاده می‌شود. علاوه بر آن می توان از آن برای خلق تصویر، محتوا، ویرایش و خلق ویدیو، کدنویسی و موارد دیگر استفاده کرد.